انتخاب نام شرکت:

به منظور تغییر نام شرکت با مراجعه به ثبت شرکت کریم خان می توانید اقدامات لازم جهت این امر را به انجام برسانید.شرکت ها نیز مانند اشخاص حقیقی دارای نام می باشند که به آن نام معروف می باشند. یکی از مهم ترین مراحل جهت تاسیس و ثبت شرکت انتخاب نام برای آن می باشد. بررسی های انجام شده در این خصوص نشان می دهد شرکت هایی که نام خود را به درستی انتخاب کرده اند بسیار موفق تر از شرکت هایی بوده اند که نام های کلیشه ای یا تکراری برای شرکت خود انتخاب کرده اند.
شرایط و معیارهای انتخاب نام برای شرکت:

    به موجب دستورالعمل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،نام شرکت باید به زبان فارسی و ایرانی باشد و باید از انتخاب واژگان بیگانه خودداری نمود. مرجع ثبت شرکت ها نام های بیگانه را مگر با اجازه وزارت مزبور نمی پذیرد.
    بهتر است نام‎ ها‎یی که انتخاب می‎شوند خاص بوده و عمومیت کمتری داشته باشند, این امر به تایید نام شرکت کمک می ‎کند.
    نام های انتخابی نباید یک بخشی باشند و باید ترکیبی از سه سیلاب ( سه بخش) باشند. نام‎ها‎یی که دارای دو بخش هستند در صورتی پذیرفته می‎شوند که تکراری نباشند.
    نام انتخابی نباید با شرع، عرف و اخلاق جامعه در تضاد بوده و همچنین نباید شامل واژه های بی معنا یا الفاظ قبیح و مستهجن و خلاف اخلاق حسنه باشد.

در انتخاب نام شرکت،نکته ی قابل توجه این است که نام انتخابی نباید قبلا به ثبت رسیده باشد. در صورتی که نام انتخاب شده قبلا در اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسیده باشد فاقد اعتبار بوده و قابلیت ثبت ندارند. به همین علت لازم است متقاضیان قبل از انتخاب نام های مورد نظر استعلام نمایند. برای استعلام از نام شرکت می توانید با ورود به پایگاه اطلاعاتی شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور به نشانی https://www.ilenc.ir و یا پایگاه اطلاعاتی روزنامه رسمی کشور به نشانی https://rrk.ir اقدام کنید. اگر نام مورد نظر قبلا ثبت شده باشد اطلاعات آن در سامانه قابل مشاهده می باشد. در صورت نیاز به هرگونه مشاوره در راستای انتخاب نام شرکت خود ، با ما در ثبت شرکت کریم خان در ارتباط باشید.
نحوه ی تغییر نام شرکت:

پس از ثبت شرکت، هر نوع تغییرات و تصمیماتی مانند تغییر در نام شرکت در هر زمانی امکان پذیر می باشد. شرکت ها در صورتی مجاز به تغییر نام شرکت می باشند که نام مورد نظر آن ها،طبق کلیه ی قوانین و دستورات مربوط به اسم شرکت ها باشد. اشخاص حقوقی که جهت ثبت نام پیشنهادی خود نیاز به دریافت مجوز از مراجع ذی صلاح می باشند باید قبل از ارائه تقاضای ثبت تاسیس به مرجع ثبت شرکت ها، از طریق مقتضی نسبت به اخذ مجوز اقدام و آن را به همراه مدارک ارائه دهند.

اضافه بر این،در تغییر نام شرکت رعایت یک سری از قوانین از جمله مواد ۹۵ و ۱۱۷ و ۱۴۱ و۱۶۳ و ۱۸۴ و ۲۰۰ قانون تجارت و تبصره ذیل ماده ۴ لایحه اصلاحی قانون تجارت و تبصره ذیل ماده ۱ آیین نامه ثبت تشکیلات و موسسات غیرتجاری الزامی می باشد. تصمیمات در رابطه با تغییر نام شرکت ها در مجمع عمومی فوق العاده اتخاذ می گردد. همچنین جهت تغییر نام شرکت می بایست در ابتدا مجمع عمومی فوق العاده ای تشکیل گردد که با تنظیم صورتجلسه تغییر نام توسط اعضا امضاء شود, سپس می بایست مدارک لازم به اداره ثبت ارائه گردد.

اگر می خواهید با چگونگی تغییر نام شرکت ‎های سهامی خاص و شرکت با مسئولیت‎ها‎ی محدود آشنا شوید در ادامه با ما در ثبت شرکت کریم خان همراه باشید.